Pre učiteľov: Ako používať videá počas online vyučovaní
Video je dôležité zahrnúť do online kurzu, pretože väčšina študentov sa učí ľahšie prostredníctvom vizuálnych kanálov. Skutočnosť, že študentov pravdepodobne nájdete sledovať videá skôr ako čítať knihu (a to platí rovnako pre deti aj dospelých), už naznačuje, že lekcie s videami budú pre nich zaujímavejšie a pútavejšie.
Aké videá treba vyberať?
Najjednoduchším spôsobom je použiť videá, ktoré sú už v vašich učebných materiáloch alebo v zdrojoch pre študentov. Tvorcovia učebných materiálov zvyčajne vedia, prečo je konkrétne video tam, a môžu obsahovať niektoré prvky, na ktoré ste nepomysleli.
Keď chcete použiť vlastné videá, majte na pamäti svoj cieľ, keď hľadáte video. Váš cieľ je NAUČIŤ SLOVÍČKA ALEBO GRAMATICKÉ ŠTRUKTÚRY, na ktoré sa vaša lekcia zameriava. Cieľom videa je, aby študent videl cieľovú slovnú zásobu, ktorú by sa mal počas vašej lekcie naučiť, v "reálnom videu" a aby študent použil to, čo ste ho/ju naučili, keď bude hovoriť o tomto videu. Môžete použiť rôzne typy videí (pesničky, príbehy, časti filmov alebo seriálov atď.). Nemusíte pozerať celé video počas hodiny, stačí len jeho časť. Napríklad:
- Ak počas hodiny učíte slovnú zásobu na tému farmárske zvieratá, použite nejaké video, kde sa táto slovná zásoba používa, nehľadajte len akékoľvek video so zvieratami, aby ste neskončili pozeraním domácich zvierat namiesto farmárskych zvierat.
- Ak učíte gramatickú štruktúru "Is it red? Yes, it is. / No, it isn't.", hľadajte video, kde sú tieto vety použité, alebo aspoň video s farbami, aby ste mohli položiť presne túto otázku.
NEPOUŽÍVAJTE len akékoľvek video, ak neobsahuje slovnú zásobu, gramatiku alebo tému z tejto konkrétnej lekcie.
NEPOUŽÍVAJTE videá s iným jazykom ako cieľovým jazykom (len anglické videá na hodiny angličtiny, prednosť majú rodení hovoriaci).
Čo robiť PRED použitím videa na hodine
Najlepšie je, keď si študent pozrie video ešte pred hodinou. Prečo? Pretože:
- Študent sa môže naučiť najdôležitejšie slová a štruktúry pred hodinou a príde pripravený na lekciu.
- Študent si môže video pozrieť viackrát, ak to bude potrebné, dokonca ho môže prehrávať pomaly.
- Pozeranie videa počas hodiny s učiteľom v tichosti je plytvaním času učiteľa a plytvaním peňazí študenta (študent platí učiteľovi za čas, keď ho vlastne vôbec nepotrebuje – ak video trvá viac ako 1 minútu a ak počas videa nie je žiadna interakcia).
Čo robiť POČAS prehrávania videa na hodine
Toto je najdôležitejšia veta z celého článku. Za každú cenu sa vyhnite tomu, aby ste len ticho sedeli a pozerali video. Udržujte študenta hovoriť, spievať alebo pohybovať sa. Ako? Jednoducho TÝM, ŽE BUDETE KLÁSŤ VEĽA OTÁZOK alebo sami nastavíte príklad. Nie len akékoľvek otázky. Pýtajte sa otázky tak, aby študent musel povedať kľúčovú slovnú zásobu alebo kľúčové gramatické štruktúry z vašej lekcie.
Nenechajte prejsť viac ako 10 sekúnd videa v tichosti bez toho, aby aspoň jeden z vás nebol aktívny.
Môžete sa pýtať, kým video hrá, alebo môžete znížiť hlasitosť videa, aby ste sa lepšie počuli, alebo môžete video zastaviť, položiť otázku, počkať na odpoveď a potom ho ďalej prehrať. Nechajte študenta hovoriť čo najviac.
Príklad: Učíte hodinu na tému "Oblečenie" a prehrávate video. Môžete použiť niektoré z týchto taktík:
Pred prehrávaním**: Môžete položiť študentovi otázku. Napríklad: O čom je to video? (ak video videl pred hodinou), alebo Čo si myslíš, o čom to video bude? alebo niečo súvisiace s témou Čo máš na sebe?
Opakovanie**: Prehrajte video a vždy, keď počujete cieľovú slovnú zásobu alebo cieľovú štruktúru z vašej lekcie, požiadajte študenta, aby to zopakoval.
Klaďte otázky**: Môžete položiť otázku týkajúcu sa cieľového slova alebo gramatickej štruktúry "Čo má na sebe?" (môžete video zastaviť, kým študent odpovie), alebo sa môžete spýtať na názor študenta, ktorý súvisí so slovom alebo témou ("Páči sa ti táto sukňa?"). Používanie videí na zistenie viac o študentovi je to najlepšie, čo môžete urobiť – študenti milujú, keď sa zaujímate o nich a o ich názory; každý väčšinou myslí na seba, takže ak je hodina o študentovi, je to pre neho zaujímavejšie. Budujte si so študentom pozitívny vzťah – podeľte sa aj o svoj názor – aby konverzácia bola reálna, ako medzi priateľmi, a študent sa necítil ako pri výsluchu. Takže, nekladajte otázky jednu za druhou, ale naozaj sa zaujímajte o študentove odpovede, položte doplňujúce otázky alebo vyjadrite svoj názor. Len sa uistite, že používate slová, ktorým študent rozumie, a že študent bude používať cieľové slová alebo gramatické štruktúry z vašej lekcie.
Rozprávanie príbehu**: Ak študent videl video pred hodinou, môžete ho prehrať bez zvuku a nechať študenta, aby vám povedal, čo sa vo videu deje. Toto je veľmi dobré, pretože "rozprávač" môže hovoriť v prítomnom, minulom alebo budúcom čase, takže je to skvelý spôsob, ako precvičiť časy.
Dabbing: Toto je možné pri videách, ktoré už študent videl, ale aj pri nových videách s pokročilejšími študentmi, a môže to byť veľká zábava. Zvykli sme sa so študentmi, ktorí majú radi herectvo, nehorázne smiať. Rozhodnite, kto koho bude vo videu hrať. Potom prehrajte video bez zvuku a pokúste sa hovoriť, keď postavy otvoria ústa, pričom použite cieľovú slovnú zásobu a štruktúry. Nemusíte sa držať toho, čo skutočne hovoria, stačí si vymyslieť vlastné vety. Napríklad, pri tomto videu učiteľ hral dievča a povedal, že nenávidí ružové sukne, a študentovi to prišlo smiešne a smial sa a smial... Som si istý, že si odteraz zapamätá slovo sukňa.
Prekladanie**: Zvyčajne nepoužívame počas hodín materinský jazyk študenta, ale ak rozumiete materinskému jazyku študenta a myslíte si, že sa študent potrebuje naučiť prekladať, môžete ho nechať video preložiť. Len sa uistite, že študent povie vetu aj v cieľovom jazyku, aby si precvičil rozprávanie.
Buďte aktívny, ak chcete, aby bol študent aktívny**: Ak chcete, aby študent spieval, spievajte najprv vy. Ak chcete, aby študent tancoval, najprv musíte tancovať vy. Ak chcete, aby študent robil čokoľvek, najprv to urobte vy, aby ste nastavili príklad.
Po videu**: Keď video skončí, môžete položiť otázky o ňom, opýtať sa na názor študenta alebo ho požiadať, aby si zapamätal kľúčové body videa.
Tipy a triky
Existuje viacero spôsobov, ako prehrať jedno video. Vyskúšajte tieto, ak ste ich ešte neskúsili:
Titulky - niektorí učitelia preferujú pozerať video dvakrát – raz s titulkami a raz bez nich. Niektorí učitelia najprv prehrávajú video bez titulkov, iní najprv s titulkami. Odporúčame najprv pozerať video bez titulkov, aby sa študent sústredil na počúvanie, a potom, ak vidíte, že by to s titulkami bolo lepšie, môžete ich použiť. Niektoré videá na stránkach ako YouTube majú možnosť pridať automatické titulky. Len majte na pamäti, že tieto titulky môžu byť generované automaticky a často píšu iné veci, než sú povedané :)
Rýchlosť prehrávania - hovoria príliš rýchlo? Kliknite na ozubené koliesko s nastaveniami a prehrajte video pomalšie, aby študent viac rozumel. Potom ho môžete dokonca prehrať rýchlejšie, ak chcete prejsť jednoduchým videom rýchlejšie :-) to všetko bez zábavných zmien hlasov:
To je všetko! Keď počas hodiny pracujete s videom tak, že udržujete študenta aktívneho a podarí sa vám dosiahnuť, aby študent veľa rozprával, ste už veľmi úspešný učiteľ!
Ktoré z týchto tipov už používate a aký majú vplyv na vašich študentov?
Používate nejaké iné triky, ktoré sme v tomto článku nespomenuli? Ktoré?